Održivi razvoj zauzima centralno mesto u brojnim globalnim zakonima, akcionim planovima, protokolima i agendama, naročito u periodu nakon 2015. godine, kada je formulisano 17 Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija. Ciljevi održivog razvoja definisani su u širem okviru Agende 2030, koja ima za cilj smanjenje i/ili potpuno eliminisanje negativnih posledica klimatskih promena po životnu sredinu, rezultujući prosperitetom i zadovoljavanjem potreba globalnog društva bez ugrožavanja dostupnosti resursa budućim generacijama. Ciljevi održivog razvoja grupisani su u skladu sa stubovima održivosti, te je pored zaštite prirodnih resursa, neophodno obezbediti i ekonomski razvoj i društvenu jednakost.
U kontekstu poslovanja, održivost se meri kroz efekat na životnu sredinu, društvo i ekonomiju, pokazujući time stepen zrelosti i odgovornosti, ali i brzinu adaptiranja na održive poslovne modele.
Dugoročni benefiti ovakve transformacije podrazumevaju, pored ekološke i društvene odgovornosti, značajnu finansijsku dobit za kompanije i velike uštede pri uspešnom sprovođenju održivih praksi, ali i bolje pozicioniranje u pregovorima sa investitorima, koji su dokazano spremni da plate više za udeo u kompaniji koja ima jasnu i ciljanu strategiju održivosti.
Održivostepicentar.tech2023-05-10T18:38:47+00:00